hero image

Blog

Inwentaryzacja BIM – o co w tym chodzi? Część II

25 października 2018 / Autor: PKIG / Kategoria: BIM Inwentaryzacja

Słowem wstępu

To kolejny artykuł z zakresu modelowania z wykorzystaniem inwentaryzacji bim. O samej definicji inwentaryzacji w systemie BIM pisaliśmy tutaj. W tym wpisie skupimy się bardziej na technologiach jakie wykorzystujemy aby pozyskiwać i przetwarzać dane. Z racji, że temat jest bardzo obszerny, kolejne wpisy na blogu będziemy publikować już z wykorzystaniem konkretnych case study.

Geodezyjne dane pomiarowe na potrzeby inwentaryzacji BIM

Jako geodeci, często stoimy przed nie lada dylematem odnośnie doboru technologii pomiarowych. Jest to o tyle istotne, że czasami bywamy oczami naszych klientów, dlatego też oprócz poprawnej geometrii w 3D dostarczamy maksymalnie dużo danych, np. w postaci zwykłych zdjęć naziemnych, ujęć z drona, czy panoram sferycznych. W naszej codziennej pracy stosujemy w szczególności:

  • pomiary autorskim systemem „mierz i rysuj na obiekcie”
  • skaning laserowy 3D
  • pomiary fotogrametryczne
  • ręczne pomiary uzupełniające

Nie ma rozwiązań oczywistych, myślenie „należy wykonać skaning laserowy obiektu w celu pozyskania kompletnych danych” jest często błędne, szczególnie w obiektach aktualnie eksploatowanych, gdzie bardzo dużo elementów będzie dla skanera niewidoczne.

Integracja i standaryzacja danych – klucz do sukcesu

Niejednokrotnie zdarza się, że w celu przyspieszenia oddania finalnego opracowania, na obiekcie pracuje równolegle 4-5 ekip pomiarowych. Wydawałoby się, że takie podejście może powodować chaos. Nie dzieje się tak jednak, gdyż doskonale wiemy jak integrować ze sobą dane z różnych źródeł pomiarowych, a wypracowane przez lata modele organizacyjne pozwoliły nam stworzyć standardy przekazywania danych. Dzięki temu osoby, które opracowywują dane nie potrzebują dodatkowych informacji od inżynierów aktualnie przebywających na obiekcie.

Jak to się ma do inwentaryzacji BIM, o której przecież cały czas mowa? Otóż są to zwykle projekty nietypowe wymagające ponadprzeciętnej organizacji oraz indywidualnego podejścia. W dobie krótkich i szybkich terminów sporządzenia inwentaryzacji, bez wypracowania pewnych standardów bylibyśmy na straconej pozycji jeszcze przed rozpoczęciem projektu.

Opracowanie danych i finalny produkt

W porządku, mamy już wszystkie dane opracowane, teraz pora na przygotowaniu ostatecznego modelu BIM, bo przecież to jest naszym celem.

O ile sama technologia BIM została stworzona bardziej z myślą o specjalistach z zakresu projektowania, o tyle na szczęście producenci oprogramowania dostrzegli niszę jaką mogą być inwentaryzacje w systemie BIM. Obecnie dysponujemy już szeregiem rozszerzeń i wtyczek do popularnych programów pozwalających na import i przetwarzanie naszych pomiarów. Kreślenie może się również w pewnym zakresie odbywać w trybie półautomatycznym, jednak zawsze niezbędny jest nadzór operatora oprogramowania.


Udostępnij: