Pomiary i inspekcje linii energetycznych w celu przebudowy
i utrzymania obecnie funkcjonującej infrastruktury
Przemysł elektroenergetyczny z roku na rok stawia coraz to większe wymagania zarówno wobec projektantów jak i osób odpowiedzialnych za eksploatacje. Eksperci związani z tą gałęzią przemysł potrzebują wiarygodnych danych geometrycznych dotyczących słupów wysokiego napięcia, przewodów, jak i całych stacji energetycznych. Powszechnym stało się wykorzystywanie nowoczesnych technologii takich jak skaning laserowy oraz naloty dronem do wykonywania inwentaryzacji 3D w energetyce. Niemniej jednak w wielu przypadkach nadal stosuje się klasyczny pomiar gedezyjny. Dlatego też, bardzo ważna jest możliwość łączenia różnych metod pomiarowych i doświadczenie pozwalające dobrać najlepszą metodę.
Połączenie metod fotogrametrycznych z geodezją klasyczną pozwala w kompleksowy sposób dostarczyć informacji o całej infrastrukturze. Na ich podstawie można przygotować m.in. profil linii, czyli rysunek przedstawiający widok linii energetycznej z oznaczeniem zwisów przewodów, wysokością słupów, ukształtowaniem terenu, czy elementami sytuacyjnymi. Pozwala to na np. analizę kolizji z istniejącymi lub planowanymi elementami.
Wykonanie trójwymiarowego modelu słupa wysokiego napięcia może posłużyć do zaprojektowania dodatkowego przewodu na istniejącym słupie.
Z pomocą bezzałogowego statku powietrznego możliwe jest dokonanie inspekcji stanu technicznego wysokich elementów, np. słupa. Bezinwazyjnie, bez przerw w funkcjonowaniu sieci, możemy sprawdzić w jakim stanie są elementy niedostępne na co dzień.
Przemysł energetyczny to również elektrownie wiatrowe. Charakterystyka tych że obiektów powoduje, że wykorzystanie zarówno skanowania jak i metod fotogrametrycznych z bezzałogowych statków powietrznych jest bardzo efektywne.
Integracja dwóch technologii pozwala nam uzyskać spójną chmurę punktów na podstawie której możemy wymodelować wszystkie elementy, i na ich podstawie obliczyć: odkształcenia śmigieł wiatraka, odchylenie słupów od linii pionów, czy dokonać inspekci elementów niedostępnych.
Nasi klienci to zarówno projektanci sieci, konstruktorzy, firmy budowlane zajmujące się konserwacjami słupów wysokiego napięcia jak i przedsiębiorstwa państwowe odpowiedzialne za przesył energii.
Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.