Inwentaryzacje oparte na najnowszych technologiach 3D,
niezbędne do zmiany aranżacji lub przebudowy budynku
Inwentaryzacja architektoniczna, inaczej inwentaryzacja budowlana, polega na stworzeniu dokumentacji rysunkowej istniejącego obiektu. Jest więc procesem odwrotnym do projektowania, podczas którego budynek powstaje na podstawie sporządzanych rysunków.
Obecnie inwentaryzacja architektoniczna może być nie tylko płaskim rysunkiem 2D, ale też trójwymiarowym modelem. Taki model 3D ma bardzo wiele zalet i zastosowań, przede wszystkim dlatego, że jest odwzorowaniem niemalże identycznym jak obiekt rzeczywisty. Stąd możliwe jest zawarcie w nim, wszelkich informacji jakie jesteśmy w stanie pozyskać o obiekcie.
Zazwyczaj inwentaryzacja budowlana jest przeprowadzana, kiedy oryginalna dokumentacja budynku uległa zniszczeniu lub zaginięciu (dotyczy to w szczególności budynków bardzo starych, w tym zabytkowych). Dokumentację można wykonać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Inwentaryzację wykonuje się najczęściej przy okazji remontu, przebudowy i nadbudowy budynku lub innego rodzaju obiektu, a także prac modernizacyjnych, wyliczenia powierzchni użytkowej budynku czy też przekształceń własnościowych, np. w sytuacji ustanowienia odrębnej własności lokalu. Może to być równie dobrze inwentaryzacja pomieszczenia Jest ona konieczna również w przypadku, gdy wymieniana będzie konstrukcja dachu lub zmieniane będą liczby oraz rozmiary otworów drzwiowych i okiennych w ścianach. Inwentaryzacja architektoniczna przydadzą się także w przypadku oceny stanu technicznego obiektu, wykonania nowych instalacji, planowanej sprzedaży lub kupna nieruchomości.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i urządzeń najwyższej jakości, inwentaryzacja 3D jest przeprowadzana bardzo szybko i sprawnie. Polega na wykonaniu pomiarów z natury wybranych lub wszystkich elementów obiektu. Pomiar jest bezinwazyjny, bezpieczny, a jednocześnie niezwykle precyzyjny. Inwentaryzacja architektoniczna to przede wszystkim układ ścian, otworów drzwiowych, czy okiennych, ale nie tylko. Jeśli to konieczne, na planie zaznacza się układ więźby dachowej, przebieg instalacji elektrycznych, sanitarnych, itd. Na podstawie sporządzonych w terenie szkiców i pomiarów, na etapie prac kameralnych odtwarza się dokumentację obiektu.
Efekt końcowy oraz zakres prac zawsze zależy od zamawiającego i jego potrzeb. W skład końcowej dokumentacji mogą wchodzić: opis budynku, zestawienie powierzchni, rzuty dachu, wszystkich kondygnacji oraz elewacji, przekroje, rysunki instalacji elektrycznej i sanitarnej (schematy, rzuty, rozwinięcia itp.).
Na koszt usługi wpływają: rodzaj inwentaryzowanego obiektu (dom jedno- lub wielorodzinny, mieszkanie, hala, biurowiec) i jego kubatura, zakres inwentaryzacji, a także stopień jej skomplikowania (czy usługa dotyczy np. obiektu zabytkowego, czy bloku mieszkalnego, charakteryzującego się dużą powtarzalnością pomiarową).
Inwentaryzacja budowlana mniejszych, nieskomplikowanych obiektów – cena za metr kwadratowy zaczyna się od ok. 3-4zł/1m2
Inwentaryzacja budowlana obiektów logistycznych – cena za metr kwadratowy zaczyna się od nawet 0,50gr.
Jeśli chcieliby Państwo poznać dokładną wycenę usługi, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasi specjaliści, na podstawie otrzymanych informacji i danych, przedstawią konkretną wycenę inwentaryzacji Państwa budynku.
Inwentaryzacja architektoniczna (budowlana) w trójwymiarze jest bardzo wartościową inwestycją w nieruchomość. Dokładność, precyzja oraz bezinwazyjność są doskonałym powodem aby zdecydować się właśnie na ten projekt. W przypadku skomplikowanych oraz starych budynków zapewni najlepszy pogląd i obraz architektoniczny. Nie pozostawia żadnych wątpliwości i pozwoli bez zbędnych komplikacji przeprowadzać dalsze prace. Główną zaletą trójwymiarowego modelu inwentaryzacji budowlanej jest dbałość o szczegół. Stosowane do tej pory inwentaryzacje w technologii 2D nie oddawały tak dokładnie detali, które możemy uzyskać dzięki nowoczesnemu sprzętowi. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z zabytkowymi obiektami. Ze względu na ich wiek oraz delikatność konstrukcji bezinwazyjność jest niezwykle ważna. Dodatkowym atutem jest fakt, że w inwentaryzacji może znaleźć się nie tylko układ ścian, otworów okiennych i drzwiowych, ale również takie szczegóły jak układ instalacji elektrycznej czy sanitarnej.
Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.