Loading...
Zapraszamy do kontaktu, nr tel.: 660 681 828, biuro@pkig.pl
Skaning 3D posadzki zamiast pomiarów klasycznych
02Maj

Skaning 3D posadzki zamiast pomiarów klasycznych

Analiza przypadku i dobór technologii

W minionym okresie mieliśmy przyjemność wykonywać skaning  3d posadzki na terenie hali przemysłowej. Zlecenie wynikało ze względu na posadowienie obiektu na niestabilnych gruntach i obawy zarządcy o bezpieczeństwo pracujących w nim ludzi. Nasze pomiary mają wykazać czy na obiekcie rzeczywiście występują jakieś ruchy, a jeśli tak to w których dokładnie miejscach i jakiego rzędu są to wartości.
Niby klasyczne zadanie geodezyjne, ale:
– jeden z warunków zlecenia zakładał porównywanie punktów w siatce 2x2m. Niestety najemca hali nie zgadzał się na markowanie punktów farbą geodezyjną – które zresztą by prawdopodobnie nie przetrwały, ze względu na ciągły ruch na hali.
– w celu wykrycia nawet najdrobniejszych obsunięć, musielismy osągnąć maksymalną dokładność pomiaru
– jak zwykle oprócz rzetelnego wykonania zadania chcieliśmy dać coś od siebie 🙂

Po analizie przypadku stwierdziliśmy, że najbardziej niezawodną technologią będzie tutaj skaning 3d, tymbardziej że jego zastosowanie w badaniach przemieszczeń zostało już uprzednio zweryfikowane na tym przykładzie.
Sam fakt skanowania posadzki wykluczał problem powtarzania pomiarow w tych samych miejscach (pokrycie posadzki chmurą punktow ok. 25pkt/cm2), jednak pozostała kwestia uzyskania wysokich dokładności. Na szczęście nasz skaner Leica P20 pozwala na maksymalne zwiększenie tzw. quality level, dzięki czemu błąd wyznaczenia współrzędnej przy pojedynczym skanie spada do ok. 0,2mm.

Prace pomiarowe – skaning 3D

Pozostało jedynie zastabilizowanie wystarczającej liczby tzw. puntów odniesienia, zlokalizowanych wewnątrz hali (w zakresie obszaru oddziaływania potencjalnych przemieszczeń) oraz na zewnątrz (poza obszarem oddziaływania). Wszystkie wysokości zostały wyznaczone technikami stosowanymi w geodezji klasycznej, tj. tachimetrii i niwelacji precyzyjnej.
Sieć pomiarowa musiała być odporna na ewentualne błędy, zatem wyglądała naprawdę „gęsto”:

sieć pomiarowa

Następnie rozpoczęliśmy właściwe prace pomiarowe. Aby praca szła sprawniej skaner ze statywem umieściliśmy na specjalnie pprzygotowanej platformie na kółkach:

 

skaning 3d posadzki

Opracowanie danych

 

Potem już tylko obróbka kameralna:

skaning 3d
i mamy gotowy efekt. Oprócz rysunków i danych wymaganych przez Zamawiającego dostarczyliśmy wizualizację chmury punktów w skali hipsometrycznej:

skaning 3d posadzki

Szare pola to miejsca zajęte przez maszyny towar itp. – niestety na czas pomiaru skutecznie uniemożliwiły pomiar. Pozostała część hali to już odkryta posadzka. Przedstawienie wysokości w poniższy sposób pozwala w sposób szybki i wiarygodny zidentyfikować miejsca, których występują problemy (punktowe uwypuklenia lub obniżenia posadzki).

 

Wnioski…

Wykonanie pomiarow posadzki metodą skaningu laserowego okazało się strzałem w dziesiątkę. W przeciwieństwie do pomiaru punktowego w regularnej siatce, otrzymaliśmy precyzyjną lokalizację miejsc z potencjalnymi problemami. Otrzymane dokładności oscylowały w granicach 1mm, zatem jesteśmy pewni otrzymanych wyników, co koniec końców w całej geodezji jest najważniejsze.

Co dalej? Za pół roku wykonujemy powtórne pomiary. Miejmy nadzieję, że nie wykażą one żadnych przemieszceń obiektu.

Kategorie: Skaning laserowy