Loading...
Zapraszamy do kontaktu, nr tel.: 660 681 828, biuro@pkig.pl
Inwentaryzacja fotograficzna: dla kogo, po co i dlaczego?
08Lut

Inwentaryzacja fotograficzna: dla kogo, po co i dlaczego?

Zmiany na rynku

W ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie usługą jaką jest inwentaryzacja fotograficzna budynków, np. przed planowaną inwestycją w najbliższym otoczeniu. Wykonane zdjęcia służą zazwyczaj do udokumentowania stanu obiektu przed konkretnym zdarzeniem i stanowią ewentualny dowód w sprawie w przypadku przyszłych roszczeń. Usługę zamawiają zarówno strony zabezpieczające swoje interesy (inwestorzy, wykonawcy prac budowlanych) jak i jednostki bezpośrednio zainteresowane (np. wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy budynków).

Jak to robimy?

Fakt, że taka dokumentacja jest bardzo przydatna wydaje się oczywista , jednak dlaczego dopiero teraz zaistniało zapotrzebowanie na takie usługi?

Otóż do niedawna wykonanie dobrych zdjęć budynku możliwe było jedynie z poziomu gruntu, co przy obiektach więcej niż dwukondygnacyjnych mijało się z celem (im wyżej tym słabsza jakość zdjęcia).

Dlatego własnie zaangażowaliśmy drony do takich prac. Obecnie wykonanie serii prostopadłych zdjęć z bliskiej odległości do elewacji z zachowaniem pełnego pokrycia nie stanowi dla nas żadnego problemu. Zdjęcia są dodatkowo poddawane profesjonalnej obróbce (wyostrzanie, rozjaśnianie). Wysoka rozdzielczość natomiast (rozmiar piksela rzędu 1mm) pozwalana interpretowanie nawet najmniejszych zmian w danym okresie czasu.

Nasze doświadczenie

Jako PKIG zrealizowaliśmy już szereg takich usług. Inwentaryzacja fotograficzna była wykonywana głównie dla budynków w sąsiedztwie budowy. Robiliśmy jednak również zdjęcia dróg i chodników, w celu oceny potencjalnych zniszczeń wykonanych przez ciężki sprzęt, który ma pracować na danym terenie, a także zdjęcia po prostu do dokumentatcji technicznej (w tym zdjęcia wewnątrz budynku).

Pozyskane doświadczenie pozwoliło nam na opracowanie całego systemu obróbki danych, na który oprócz prac oczywistych jak wykonanie i obróbka zdjęć składa się również przygotowanie multimedialnej prezentacji z – użytkownik nie potrzebuje przeszukiwać wszystkich plików aby namierzyć dany fragment – wystarczy kliknąć daną lokalizację na szkicu elewacji jak na rysunku poniżej:
inwentaryzacja fotograficzna
a powiązane zdjęcie otworzy się samo. Do przeglądania plików wystarczają darmowe przeglądarki obrazów i PDF.
Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w zakresie inwentaryzacji fotograficznej jak i w ogóle w wykorzystaniu dronów w wykonywaniu zdjęć nieruchomości.