Loading...

Czym jest inwentaryzacja architektoniczna?

Inwentaryzacja budowlana, inaczej nazywana architektoniczną, polega na stworzeniu dokumentacji rysunkowej istniejącego obiektu. Jest więc procesem odwrotnym do projektowania, podczas którego budynek powstaje na podstawie sporządzanych rysunków.

Cel inwentaryzacji budowlanej

Powodów wykonywania inwentaryzacji architektonicznej – ze względu na jej trójwymiarowy charakter zwanej również inwentaryzacją 3D jest kilka. Zazwyczaj przeprowadza się ją wówczas, kiedy oryginalna dokumentacja budynku uległa zniszczeniu lub zaginięciu (dotyczy to w szczególności budynków bardzo starych, w tym zabytkowych), a jest ona niezbędna do przeprowadzenia prac remontowych obiektu. Dokumentację można wykonać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Jako że w większości przypadków jest ona niezbędna, powinna być zawsze wykonana starannie i bez żadnych uproszczeń.

Inwentaryzację wykonuje się najczęściej przy okazji remontu, przebudowy i nadbudowy domu lub innego rodzaju obiektu, a także prac modernizacyjnych, wyliczenia powierzchni użytkowej budynku czy też przekształceń własnościowych, np. w sytuacji ustanowienia odrębnej własności lokalu. Jest ona konieczna również w przypadku, gdy wymieniana będzie konstrukcja dachu lub zmieniane będą liczby oraz rozmiary otworów drzwiowych i okiennych w ścianach. Pomiary inwentaryzacyjne przydadzą się także w przypadku oceny stanu technicznego obiektu, wykonania nowych instalacji, planowanej sprzedaży, kupna nieruchomości oraz przy wydzieleniu lokali w obiekcie.

Jak wygląda przeprowadzenie inwentaryzacji architektonicznej?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i urządzeń najwyższej jakości, obecnie inwentaryzacja 3D jest przeprowadzana bardzo szybko i sprawnie. Polega na wykonaniu pomiarów z natury wybranych lub wszystkich elementów budowlanych domu czy innego obiektu. Jeśli to konieczne, na planie zaznacza się również przebieg instalacji elektrycznych oraz sanitarnych. Na podstawie owych szkiców i pomiarów, odtwarza się dokumentację obiektu. W jej skład wchodzą rzuty dachu i wszystkich kondygnacji, opis budynku, zestawienie powierzchni, elewacje i przekroje, wspomniane rysunki instalacji elektrycznej i sanitarnej (schematy, rzuty, rozwinięcia itp.). Niekiedy do wykonania jest jedynie pomiar danego elementu lub części obiektu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom naszych Klientów, firma PKIG wykonuje zarówno pełną, kompleksową inwentaryzację architektoniczną, jak i pomiary poszczególnych elementów budowli.

Bogata oferta firmy PKIG

Świadczymy profesjonalne usługi inwentaryzacji 3D. Pracujemy na wysokiej jakości, nowoczesnym sprzęcie renomowanych producentów. Jesteśmy firmą z doświadczeniem, działamy w branży od wielu lat. Nasza wykształcona, wysoko wykwalifikowana kadra inżynierów jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu w możliwie najkrótszym do realizacji terminie. Na bieżąco współpracujemy także ze znakomitymi specjalistami z innych dziedzin i branż, m.in. nieruchomości, architektonicznej, historii zabytków czy budowlanej, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować dla Państwa kompleksowe usługi w zakresie inwentaryzacji i nie tylko. Stale poszerzające się grono naszych zadowolonych Klientów stanowi najlepszą wizytówkę i gwarancję rzetelności oraz profesjonalnego podejścia do każdego zlecenia.

Inwentaryzacja architektoniczna – koszty

Na ogólną cenę wykonania wspomnianej zlecenia, składa się wiele czynników. Na koszt wpływają więc rodzaj inwentaryzowanego obiektu (dom jedno- lub wielorodzinny, mieszkanie, hala, biurowiec i in.) i jego kubatura, zakres inwentaryzacji (czy w skład usługi wchodzą również pomiary instalacji sanitarnej i elektrycznej), a także stopień jej skomplikowania (czy usługa dotyczy np. obiektu zabytkowego, czy też może bloku mieszkalnego, charakteryzującego się dużą powtarzalnością pomiarową).

Jeśli chcieliby Państwo poznać dokładną wycenę usługi, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasi specjaliści, na podstawie otrzymanych informacji i danych, przedstawią konkretną wycenę inwentaryzacji Państwa budynku.